I Łosicki Orszak Trzech Króli

2018-01-09 12:29 przez Dorota Kalinowska

6 stycznia po raz pierwszy w Łosicach odbył się Orszak Trzech Króli. Chociaż to spore wyzwanie  organizacyjne, okazało się, że było warto je podjąć. W szczytowych momentach w OTK uczestniczyło około 3 tysiące osób. Podążający za gwiazdą kolorowy pochód przeszedł od kościoła pw. Trójcy Świętej, na plac przy Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur gdzie oddano pokłon Świętej Rodzinie. Orszak zatrzymywał się przy Łosickim Domu Kultury, na ulicy Rynek i przy Kościele św. Zygmunta, tam rozgrywane były poszczególne sceny ulicznych jasełek.

I Łosicki Orszak Trzech Króli to efekt pracy i zaangażowania wielu osób dlatego chcemy wszystkim podziękować:

Dziękujemy pracownikom Fundacji Orszak Trzech Króli, która nieodpłatnie, na mocy umowy z Burmistrzem Miasta i Gminy Łosice, udostępniła nam orszakową bazę wiedzy, gadżety i ubezpieczyła wydarzenie. Samorządowi Miasta i Gminy Łosice za sfinansowanie peleryn do królewskich orszaków. Dziękujemy parafii pw. Trójcy Św. oraz parafii św. Zygmunta, szczególnie księdzu Tomkowi Oponowiczowi, który był koordynatorem naszego Orszaku. Księdzu Sebastianowi za wszelką pomoc. Dyrekcji i pracownikom Łosickiego Domu Kultury oraz Łosickiego Centrum Informacji za ogromny wkład pracy i zaangażowanie.

Orszaku nie byłoby, gdyby nie bezinteresowny udział wielu osób dlatego gorąco dziękujemy naszej orszakowej Świętej Rodzinie: Paulinie, Grzegorzowi i Antosiowi Lesiukom. Królom: Waldemarowi Kosieradzkiemu - Melchior, Pawłowi Bobrykowi - Kacper, Janowi Kobylińskiemu - Baltazar.

Dziękujemy za poświęcony czas dyrektorom, nauczycielom i uczniom łosickich szkół:
Zespół Szkół nr 3 RCKU - scena w gospodzie, przygotowana pod kierunkiem i z udziałem Izabeli i Andrzeja Kalińskich. Uczniowie "rolnika" wsparli nas także poprzez dostarczenie materiałów i pracę przy scenografii.
Zespół Szkół nr 1 - scena pierwsza, przy kościele Trójcy Świętej "Pałac Heroda" przygotowana pod kierunkiem Joanny Olizaruk.
Zespół Szkół nr 2 - scena czwarta, przy kościele św. Zygmunta przygotowana pod kierunkiem Marzanny Izdebskiej.
Szkoła Podstawowa nr 2 - scena trzecia, "w rynku" przygotowana pod kierunkiem Iwony Świderskiej.
Dziękujemy również za włączenie się do orszaków - uczniom i nauczycielom Ośrodka Szkolno - Wychowawczego i Zespołu Oświatowego w Niemojkach. Dziękujemy też ślicznym orszakowym aniołkom czyli łosickim przedszkolakom oraz ich nauczycielom i rodzicom.
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie łosickiemu oddziałowi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz harcerzom.

Nad naszym bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze łosickiej policji, strażacy ochotnicy z OSP Łosice i Meszki, Straż Miejska oraz zespół medyczny z SP ZOZ Łosice.

Oprawę artystyczną przygotował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej pod kierunkiem Mirosława Odoszewskiego, Zespół Zakrze Śpiewa kier. art. - Roman Szymanowicz, schola Aniołki Zygmunta kierowana przez Marka Adamiuka oraz Studio Piosenki ŁDK pod kierunkiem Anny Biardy.

Dziękujemy za wsparcie także przedsiębiorcom, Państwu: Mariannie Wasiluk, Władysławowi Popławskiemu, Pawłowi Czmochowi, Grzegorzowi Szczerbickiemu, Jerzemu Wawryniukowi, Wojciechowi Kruzelowi i Mariannie Pawłowskiej. Dziękujemy również wszystkim Paniom które przyniosły słodkości na poczęstunek.

Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom I Łosickiego Orszaku Trzech Króli.
Przy tak licznym zaangażowaniu wielu osób, łatwo kogoś pominąć, z góry za to przepraszamy.
Do zobaczenia za rok!