Dożynki Powiatowe 2018 w Łosicach

2018-09-11 09:41 przez Dorota Kalinowska

Dożynki Powiatowe w Łosicach

Przy pięknej pogodzie i znakomitej frekwencji 9 września odbyły się Dożynki  Powiatowe 2018 w Łosicach.  Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Zygmunta, którą sprawował ks. Edward Boruc, proboszcz parafii  Trójcy Św. w Łosicach. Kazanie wygłosił ks. Andrzej Witerski – proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Łysowie. W Eucharystii uczestniczyli: przedstawiciele samorządów z powiatu łosickiego, poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami dożynkowymi, mieszkańcy i liczni goście.  Kolejnym punktem programu było przejście korowodu dożynkowego na plac targowy gdzie czekały różne atrakcje. Stoiska z dożynkowymi przysmakami i dekoracjami, stoiska instytucji i firm związanych z branżą rolniczą oraz scena na której królowały zespoły ludowe z naszego powiatu.

Podczas dożynek nie mogło zabraknąć ceremonii dzielenia się chlebem, który starostowie dożynkowi, Renata Dziwińska i Rafał Tyszuk przekazali gospodarzom dożynek, staroście  Bożenie Niedzielak i burmistrzowi Mariuszowi Kucewiczowi a następnie wszystkim zebranym.

Tradycją dożynek jest wręczenie nagród w konkursach na najpiękniejszy wieniec, stoisko oraz potrawę.

Laureatami konkursu „Najładniejszy wieniec dożynkowy” zostali:

I miejsce –Stara Kornica

II miejsce –  Szawły

III miejsce – Bolesty

Nagrody za „Najładniejsze stoisko dożynkowe”  otrzymali:

I miejsce – Stowarzyszenie Mostowianki

II miejsce – KGW w Kobylanach

III miejsce – KGW w Czuchlebach

W konkursie „Potrawy z drobiu na różne sposoby” zwyciężyli:

I miejsce – Stowarzyszenie Mostowianki za Leniwego kurczaka pod pierzynką

II miejsce – KGW w Kobylanach za Kasztany

III miejsce – KGW w Rudniku za Golonkę z indyka w winie

Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli: KGW w Huszlewie za Kąski do przekąski i KGW w Łuzkach za Tortillę.

Święto plonów to wydarzenie które jednoczy rolników i mieszkańców miast. Bo jak powiedział ks. Andrzej Witerski podczas dożynkowego kazania „Od myszy do cesarza, każdy żyje z gospodarza”.  Wspólnotowy charakter tego święta był zawarty nie tylko w symbolicznym geście dzielenia chleba ale również w poczęstunku, który przygotowali reprezentanci poszczególnych wsi i sołectw. Każdy mógł spróbować domowych specjałów, na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń oraz gmin. Polskie mięso wieprzowe promowano na stoisku Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Firma Laktopol-a, zachęcała do degustacji znakomitego łosickiego masła a GS z Kornicy częstował wyrobami ze swojej piekarni.

Można również było skorzystać ze specjalistycznej porady w namiotach licznie reprezentowanych instytucji, organizacji oraz firm.

Dożynki Powiatowe były okazją do zaprezentowania zespołów działających na terenie całego powiatu łosickiego. Szczególnie licznie, ze względu na charakter imprezy, były reprezentowane zespoły ludowe: Korniczanie, Sąsiadeczki, Zakrze Śpiewa, Marysieńki, Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka” oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej. Inny charakter miał występ Zespołu Mandolinowego Tremolo z GOK w Sarnakach. Oprócz tego, zebrani mogli podziwiać pokaz konny  strojach historycznych w wykonaniu ekipy For Pleasure, ze stajni w Werhlisiu i występ Kapeli Podlaskiej. Dożynkowe święto zakończyło się koncertem zespołu Wanda i Banda.

Do zobaczenia za rok w gminie Sarnaki, która będzie gospodarzem kolejnych Dożynek Powiatowych!