Moc wydarzeń w ramach Narodowego Święta Niepodległości

2018-11-13 15:02 przez Dorota Kalinowska

Już od czwartku, 8 listopada, w Łosicach odbywały się wydarzenia związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Rozpoczęły się od VI edycji Powiatowego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Łosickim Domu Kultury. Tego samego dnia w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łosicach odbył się program patriotyczny pod tytułem „Listopadowa Noc Niepodległości”, była to część projektu realizowanego przez placówkę we współpracy z Miastem i Gminą Łosice w ramach ogólnopolskiego programu „Niepodległa”.

W patriotyczne wydarzenia obfitował również piątek, 9 listopada.  Zespół Szkół Nr 1 uczcił  100-lecie niepodległości poprzez zakopanie kapsuły czasu, posadzenie jubileuszowego dębu, odśpiewanie Hymnu Narodowego o 11:11 oraz część artystyczną.  Uroczystości odbyły się również w łosickim rynku, za sprawą uczniów z Zespołu Szkół nr 3 RCKU im. Stanisława Staszica w Łosicach, którzy zatańczyli „Poloneza” i częstowali licznie zebranych mieszkańców tortem. Niepodległą uczcili również uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 1, którzy zaprezentowali patriotyczny happening pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W sobotę, 10 listopada, na Stadionie Miejskim, łosiccy biegacze pokonali 100 kilometrów dla Niepodległej, czyli 280 okrążeń w 7godz.26 min. W tym samym dniu odbyła się uroczystość zorganizowana przez Zespół Oświatowy w Niemojkach. Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości połączone z odsłonięciem pamiątkowej tablicy i ławeczki Stefana Żeromskiego.

11 Listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, uroczystości rozpoczęły się od wspólnego śpiewu Hymnu Narodowego o godzinie 12:00. Potem zebrani uczestniczyli Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny w kościele św. Zygmunta. Następnie miało miejsce wciągnięcie flagi państwowej na maszt i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W Łosickim Domu Kultury odbyła się część oficjalna i artystyczna. Głos zabrali: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Starosta Powiatu Łosickiego Bożena Niedzielak, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz oraz Dyrektor Departamentu Funduszy w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Klimiuk. Odczytano również list od senatora RP Waldemara Kraski.
W części artystycznej, w patriotycznym repertuarze zaprezentowali się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łosicach. Wystąpili również laureaci VI Powiatowego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Na koniec zaprezentowano film zrealizowany przez uczniów łosickiego Zespołu szkół Nr 2.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostę Powiatu Łosickiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Łosice.

11 Listopada uczcili również członkowie klubu Rodzinka Morsuje – Morsy Łosice. Zimnej kąpieli towarzyszyły narodowe symbole i patriotyczne piosenki.

Zwieńczeniem wydarzeń był wieczorny koncert Łosice dla Niepodległej pod hasłem” By tradycja żyła w nas”.  Sala widowiskowa Łosickiego Domu Kultury „pękała w szwach”, publiczność nie tylko oklaskiwała wykonawców ale również włączała się do wspólnego śpiewania. Na scenie zaprezentowali się: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Zakrze Śpiewa, Studio Piosenki ŁDK, Grupa pokazowa FolkFit Program, ZPiT Mała Ziemia Łosicka, Grupa Taneczno – Fitnesowa UTW „Złoty Wiek”,  Grupa Tańca Nowoczesnego „Manufaktura”, Chór UTW.   Organizatorem było Stowarzyszenie Taneczne „Fabryka Talentów” we współpracy z Miastem i Gminą Łosice oraz Łosickim Domem Kultury.

Łosice uczciły 100-lecie niepodległości Polski bardzo uroczyście i radośnie. Szczególnie optymistycznym akcentem był liczny udział mieszkańców w tych wydarzeniach, za co w imieniu Burmistrza i całego Samorządu Miasta i Gminy Łosice, serdecznie dziękujemy.